Wojna w Ukrainie w opinii Polaków – raport z badania CATI

cati 2022 cover TelefonWojna sprawiła, że Polacy niepokoją się o swoją przyszłość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeprowadzony przez zespół Laboratorium Badań Medioznawczych sondaż jest ciekawą ilustracją opinii Polek i Polaków na temat tego, jak wojna rosyjsko-ukraińska wygląda widziana przez okna ich domów i ekrany ich smartfonów – mówi dr Karolina Brylska (Uniwersytet Warszawski, zastępca kierownika Laboratorium Badań Medioznawczych UW)

Po dwóch latach walki z pandemią, w okresie wielkiej niepewności, wydaje się, iż wojna w Ukrainie zaczyna przelewać czarę goryczy i może to powodować wiele przełomów oraz przewartościowań, zarówno w życiu społecznym, gospodarczym, jak i politycznym, w najbliższych miesiącach – wskazuje prof. UW. dr hab. Tomasz Gackowski (Uniwersytet Warszawski, kierownik Laboratorium Badań Medioznawczych UW).

Badanie sondażowe miało pomóc odpowiedzieć na pytanie o to, co Polacy sądzą na temat zagadnień związanych z wojną w Ukrainie: obaw o swoją przyszłość, przyjęcia uchodźców przez polskie lokalne społeczności, zainteresowania polskich mediów wojną oraz przygotowania Rosji do konfliktu. W raporcie prezentujemy najważniejsze ustalenia z przeprowadzonego sondażu.

Polacy jednoznacznie oceniają, że uchodźcy zostali dobrze przyjęci w ich lokalnej społeczności

Aż 92 proc. respondentów uważało, że Ukraińcy zostali dobrze przyjęci w ich społeczności (67 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie zgadza się, a kolejnych 25 proc., że zgada się z tym twierdzeniem). Recepcja przyjęcia uchodźców była wyraźnie zależna od płci respondentów: kobiety częściej niż mężczyzny oceniały ją jako zdecydowanie dobrą (70,1 proc. kobiet w stosunku do 63,6 proc. mężczyzn).

Tak jak solidarnie i powszechnie udzielaliśmy pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, tak powszechnie podzielamy pogląd o tym, że nasze najbliższe otoczenie właściwie przyjęło uchodźców wojennych. Ponad 90 proc. ankietowanych nie ma wątpliwości co do tego, że w ich „małych ojczyznach” dobrze przyjęto uchodźców z Ukrainy. Odmiennego zdania jest niecały 1 proc. (!) badanych. To w gruncie rzeczy wynik, który w całym sondażu cieszy najbardziej – komentuje dr Karolina Brylska.

 

Więcej wniosków i informacji znajduje się w załączonym raporcie.

KLIKNIJ, ABY POBRAĆ RAPORT

Facebook Slider
Facebook Slider

Facebook Slider