Nie przestawaj grać

W wielu grach na smartfony i tablety możemy obecnie znaleźć mechanizm, który ma za zadanie zachęcać gracza do regularnego uruchamiania danej aplikacji. Mechanizm ten bazuje na prostej lub bardziej złożonej nagrodzie aplikowanej graczowi za każdym razem, kiedy po raz pierwszy danego dnia uruchamia grę. W wersji podstawowej mówimy tu o jednej, stałej nagrodzie, którą dany gracz otrzymuje zawsze po zalogowaniu do gry.

Mechanizm jest prosty – dotknij ikony, uruchom grę choć na chwilę, a otrzymasz drobną nagrodę (punkty, przedmioty). Jednak w tym wariancie (z niezmienną punktacją za każde zalogowanie) to rozwiązanie występuje skrajnie rzadko. Znacznie częściej twórcy gier sięgają po punktację progresywną – nagrody rosną w miarę upływu czasu, a każde kolejne logowanie do gry powoduje otrzymanie coraz to lepszej nagrody. Mowa tu albo o rosnącej sumie jakiegoś zasobu (punkty, pieniądze), albo o pewnej konfiguracji zasobów lub przedmiotów pomocnych graczowi. Progresja tego typu zazwyczaj obejmuje kilka dni (między 6 a 9 kolejnych stopni nagrody za logowanie). Rozwiązaniem spotykanym w niektórych grach jest losowa wielkość nagród za uruchomienie aplikacji (losowość ta może być całkowita lub do pewnego stopnia, np. dzięki użyciu jako jej składników przedmiotów, które po uruchomieniu mogą mieć różny efekt). Czynnikiem, który nakłada się na wielkość nagrody, jest pewność jej uzyskania. Mamy tu zasadniczo dwa warianty. W pierwszym z nich nagroda jest pewna, tzn. że uruchamiając rozgrywkę gracz wie, że na pewno dostanie od gry jakieś wsparcie. Drugi wariant to taki, w którym nagrody czasami pojawiają się przy uruchomieniu rozgrywki, ale gracz nie potrafi odkodować sensownego porządku w ich występowaniu. Kiedy nałożymy na siebie te dwa rozróżnienia (wielkość nagrody oraz pewność jej wystąpienia podczas uruchomienia gry), to otrzymamy następującą teoretyczną typologię wzmocnień, jakimi twórcy aplikacji mogą zachęcać graczy do jej regularnego używania:

P1 infografka 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Typologia ta ma oczywiście charakter teoretyczny, bo przykłady empiryczne na niektóre z jej typów są trudne lub wręcz niemożliwe do odnalezienia w ofercie istniejących gier. Na uwagę zasługują natomiast dwa bardzo udane przykłady zastosowania skrajnych konfiguracji tego typu mechanizmów. Pierwszy z nich to gra Angry Birds Seasons – występuje w niej cała gama wzmocnień dla gracza (powerupów), z których losowo wybrane otrzymuje on przy kolejnych uruchomieniach aplikacji. Moment otrzymania powerupa nie jest zdeterminowany – czasami pojawiają się one, a czasami nie. Przykładem gry, która stosuje inną strategię, jest wspomniana już w poprzednim wpisie Icy Tower 2. Uczestnik, logując się do niej, w kolejnych dniach otrzymuje rosnące sumy pieniędzy, które następnie może wymienić – w sklepie będącym elementem gry – na różnego rodzaju wzmocnienia dla swojej postaci lub personalizację jej wyglądu. Tabela kwot jest z góry znana, a nagroda tego rodzaju jest pewna – każdego dnia regularnej gry otrzymujemy lepsze, znane z góry prezenty. Z perspektywy użytkownika można by zaryzykować hipotezę, że schemat nagradzania z elementem losowym jest bardziej motywujący, co zresztą wydaje sie być zgodne z klasycznymi wynikami badań psychologów-behawiorystów nad skutecznością losowo i regularnie aplikowanych wzmocnień. W wariancie losowym do ekscytacji wywołanej faktem uzyskania nagrody dochodzą także emocje związane z niepewnością jej otrzymania i/lub jej wielkością. Z organizacyjnego punktu widzenia faktem nie do przecenienia jest także to, że gdybyśmy chcieli używać jakichś wartościowych (generujących koszt) nagród – choćby darmowych próbek towaru – to w wariancie losowym koszty ich użycia można znacząco zmniejszyć przy minimalnych stratach dla zaangażowania uczestnika.

Narzędzie do grywalizacji: Nagradzaj uczestników programu grywalizacyjnego za sam fakt zainteresowania/sięgniecia po ofertę programu. Rób to w sposób urozmaicony, sięgając po losowe wielkości nagród i/lub korzystaj z losowego momentu ich przekazania (nie za każdym razem).

Facebook Slider
Facebook Slider

Facebook Slider